Září 2017

Loštice, 27.8.2017

30. září 2017 v 21:23 | Vědmi |  Hřbitovy
Tak, a tady přicházím s druhou částí toho našeho posledního srpnového výjezdu. Tentokrát konečně s tím, co bylo plánováno už od začátku.

Židovská obec v Lošticích existovala někdy od 16. století, přibližně okolo poloviny devatenáctého století tvořili zhruba 17% obyvatelstva. Po druhé světové válce ovšem zanikla a do Loštic se vrátila asi jen jedna rodina.

O hřbitově víc zde:
(doufám, že je to k přečtení)

Arboretum Bílá Lhota, 27.8.2017

11. září 2017 v 17:14 | Vědmi |  TARDIS na výletě
aneb Jak jsme zase vyletěli... výletovali... výletnili... eh, co už.

Posledního srpnového víkendu jsme se chytili na pevno a vyhlásili rodinný výlet do (relativně) nedalekých Loštic. Původní plán sice zněl "Synagoga a hřbitov", ale znáte to, jak rychle se plány dokážou měnit. Možná že jste slyšeli, že Loštice jsou známy výrobou tvarůžků, dokonce jste někdy nejspíš slyšeli o tamější tvarůžkové cukrárně (což je podle mě už fakt úchylný). Krom toho tam mají i muzeum historie tohoto... hm... HODNĚ aromatického sýra, což se stalo dalším bodem našeho putování.
Každopádně titul "šité horkou jehlou" si zasloužil poslední, nebo v pořadí návštěvy také první, cíl cesty - arboretum Bílá Lhota. To bylo: "A tak jo, mohli bychom. Stejně jsme tam byli naposledy před třiceti lety." "Ha, a já nikdy." Každopádně ještě nemáme na jednoho tamního místního, který, cituji, "tam nebêl od válkê, co bê tam takê dělal?" :D
Arboretum vzniklo původně jako zámecký park, přičemž dnes z onoho zámku je jen taková pramálo vzhledná bouda, která by se dost možná vešla i k nám na dvorek. Největší proměnou park prošel někdy ve dvacátých letech minulého století, kdy se o změnu jeho podoby výrazně postaral pan Quido Riedl, který tam nechal navozit spoustu druhů stromů nejen z Čech, ale i ze zahraničí nebo zámoří. Arboretem se pak park stal v šedesátých letech... A funguje tak dodnes.