Prosinec 2016

Vyšehrad, 16.9.2016

28. prosince 2016 v 20:05 | Vědmi |  Hřbitovy
A máme tu druhý hřbitov, který jsme se třídou navštívili během "kulturního týdne" v Praze.
Určitě jste o něm slyšeli aspoň jednou, minimálně v souvislosti s úmrtím někoho slavného, protože od devatenáctého století slouží jako "národní pohřebiště" našich významných osobností. I když, nejen jich, samozřejmě. Z těch slavných jmenujme namátkou například Karla Čapka, Vlastu Buriana, Jana Nerudu, Antonína Dvořáka či Miladu Horákovou (která zde však má hrob pouze symbolický).
Pokud dokážete náležitě ocenit umění, mohlo by vás to tu zajímat i z tohoto hlediska, v případě mnohých náhrobků jde skutečně o umělecká díla.
Rozlohou je hřbitov spíše malý, aspoň mně to tam přišlo stejně velké jako tady u nás. Ovšem stát se může i to, že byste se tam mohli ztratit, jak se stalo i naší učitelce, která tam ale rozhodně nebyla poprvé a já se jí vůbec nedivím.


Praha - starý židovský hřbitov, 15.9.2016

13. prosince 2016 v 19:56 | Vědmi |  Hřbitovy
Už zase se nám tu pěkně práší, jak koukám. Chtělo by to nějak oživit, nejlépe napravováním restů. I když... V případě tohohle restu to o oživování zrovna nebude... :D
Vrátím se až do září, a to nejen v tomhle článku. Byli jsme někdy v půlce měsíce na tradičním školním výletě v Praze, kam jezdí každá oktáva z našeho gymplu na "divadelní týden". Čili večer do divadla a přes den po památkách. A jeden den jsme celý věnovali prohlídce židovské čtvrti a logicky i tamnímu známému hřbitovu.
Je možná nejvýznamnější a nejstarší dochovaný u nás, nicméně ač se mu říká Starý, nejstarším známým židovským hřbitovem v Praze byla tzv. Židovská zahrada (i když konkrétně Wikipedie tvrdí, že jde až o druhý nejstarší, mnohem víc zdrojů tvrdí přesně to, co já). Jenže ta už dnes neexistuje ve své původní podobě. Proto se vrátíme k předmětu článku.
Starý židovský hřbitov fungoval někdy od první poloviny patnáctého století, a svému účelu přestal sloužit až za Josefa II., který zde pohřbívání z hygienických důvodů zakázal. Jak už jsem možná psala někdy dříve, v judaismu existuje tradice neporušitelnosti hrobu - to znamená, že když už jste jako židovská mrtvola jednou pohřbeni, ležíte si tam už navždycky. Když dojde místo, vytahají se náhrobky, naveze se nová hlína, staré náhrobky se naskládají zpátky někam blízko k sobě a pohřbívá se vesele dál.
Konkrétně tady už těch "pater" je celkem dvanáct, takže si myslím, že ty hygienické důvody chápete. Proto taky vznikl nový jako součást Olšanských hřbitovů.
A na starý se dnes chodí na prohlídky :D

*