Září 2016

Kolín - nový židovský hřbitov, 28.8.2016

25. září 2016 v 20:38 | Vědmi |  Hřbitovy
Nový hřbitov byl zřízen někdy v letech 1887/1888 poté, co byl zrušen ten starý. Na rozdíl od něj není tolik rozlehlý a ač Wiki píše, že poslední pohřeb zde byl někdy v sedmdesátých letech, není to úplně pravda, jelikož jsem našla několik náhrobků s podstatně novějšími daty.
Bývalá zde i (podle starých fotek asi*) secesní obřadní síň, ale ta byla z nějakých důvodů na konci osmdesátých let srovnána se zemí.
Řekla bych, že se tam o to někdo starat musí, ale brána byla tak zarostlá břečťanem, že jsme ji asi třikrát přejeli, než jsme ji konečně našli :D To je ale tím, že ta původní byla taktéž zbořena. Škoda.
Stejně jako ke starému si i sem musíte na Informacích vyžádat klíč.


Kolín - starý židovský hřbitov, 28.8.2016

23. září 2016 v 19:39 | Vědmi |  Hřbitovy
Jak jsem psala minule, v Kolíně fungovala židovská komunita někdy od poloviny 14. století. Z téže doby zde existuje i tento hřbitov, pohřbívalo se na něm až do roku 1887/8, potom byl nejspíš pro nedostatek místa zřízen nový hřbitov na Zálabí.
Valná většina náhrobků má pouze hebrejské nápisy, ale na těch z 19. století už je i němčina. Tento hřbitov je po tom známém pražském pokládán za druhý nejvýznamnější v zemi. Je zde pohřben například syn rabiho Löwa.
Pokud byste tam někdy měli cestu, tady je jedna praktická informace - areál není volně přístupný, musíte si vyžádat klíče na Informacích (u vchodu do synagogy, jak jsem psala minule)


Jeruzalém na Labi a okolí - Kolín, 28.8.2016

17. září 2016 v 14:30 | Vědmi |  Cestování
Polabská fotobonzace, část druhá.
V neděli, t.j. hned příštího dne po výletu do Kutné Hory, jsme s bratrancem sedli na kola a vyrazilisplnit plán, který jsme spatlali před dvěma lety, kdy na to bohužel už nevyšel čas. Šlo o návštěvu bývalého židovského ghetta v Kolíně a dvou hřbitovů (o tom ale až příště, budou mít samostatný článek)
Židovská komunita v Kolíně existovala někdy od poloviny 14. století a za staletí své existence byla i poměrně významná. Její zánik bohužel přišel s WW2 a i když se později objevily pokusy o obnovení obce, nevyšlo to.
Pokud se budete chtít jít podívat do synagogy nebo na některý ze dvou židovských hřbitovů (nebo všude, pokud máte čas), musíte si to zajít domluvit na Informace. Tam vám vydají buď klíče (hřbitovy) nebo vstupenku (synagoga).
Ale už to nezdržujme a pojďme.

Nejdřív letmý pohled na bývalé ghetto, v pozadí věž gotického chrámu sv. Bartoloměje

Jeruzalém na Labi a okolí - Kutná Hora, 27.8.2016

5. září 2016 v 20:55 | Vědmi |  Cestování
Tralalá, tady je první část mé polabské fotobonzace.
Zrovna v době, kdy jsem tam vegetila, přijeli za mými příbuznými nějací jejich známí odněkud z Moravy. Měli s sebou dvě děcka (obě věkově pod 10), a tak. aby se ti dva nenudili, naplánoval se na sobotu výjezd do Kutné Hory - hlavním bodem programu měla být exkurze do jednoho dolu (v KH se ve středověku totiž docela dost těžilo stříbro, takže je celá podkopaná. Slyšela jsem, že se jim tam dodnes občas někde propadne silnice...)
Bohužel, smůla, vstupenky na exkurzi byly vyprodané, a tak jsme se aspoň prošli po okolí chrámu sv. Barbory (pod kopcem dělala Vědmi před dvěma lety obchůzku kolejí - "Žádná Bartošová").
Ostatně, můžeme rovnou přejít k fotkám:

Jezuitská kolej (jakože...ne ta na vlak, že jo... Chabej vtip, zlato...)

Drabblíky

2. září 2016 v 23:44 | Vědmi |  Povídky
Strávila jsem konec prázdnin tím možná nejlepším způsobem - dvoutýdenním tvůrčím lehárkem ve Třech Dvorech (jako ostatně už tradičně...s výjimkou loňského roku). Nebylo dne, kdy bych něco nenapsala, nenakreslila, nevyfotila... Prostě krása. Mám spoustu nových výtvorů, které jen čekají, až se je uráčím snést dolů ke scanneru.
Dokonce připravuju sérii fotočlánků s názvem "Jeruzalém na Labi a okolí" (jak se taky mimo jiné před WW2 říkalo Kolínu)(Kuš! Spoilery!). Ale to ještě nejspíš nějakou chvilku zabere, těch fotek jsou skutečně kvanta.
Mezitím vám tu předkládám jeden z výsledků toho magického slovního průjmu, toho psaveckého záchvatu, který jsem tak dlouho potřebovala. Odnesli to hlavně moji milí piloti z letky "Ti-flákači-tam-zpod-toho-stromu" (zmínka o nich padla zde /číslo 3/ & o jednom konkrétním zde - to je ten, co ho má ráda Ilía).
Více méně se daného rozsahu sta slov tyto útvary drží, jen u toho druhého už to zkrátka nešlo osekat :D